Dün 1 Mayıs nedeniyle resmii devlet kuruluşları ve özel sektörün büyük bir çoğunluğu kapalıydı. Yine Borsa İstanbul'da işleme kapalı bir gün geçirdik. Dolar kuru ise fx piyasalarında işlem görmeye devam etti. Dün akşam piyasaların merakla beklediği Fed faiz kararı açıklandı. Faizler beklenildiği gibi aynı seviyede kaldı.

Dün akşama dair dikkat çeken detaylardan bir tanesi faiz kararının 10 a karşı sıfır oyla alınması oldu. Yani Fomc'de oy hakkı bulunan 10 üyenin 10unu da faizlerin değişmemesinden yana oy kullandı. Karar oy birliği ile alınmış oldu. Bu karar sonrası dolar hafif bir satış yedi. Öyle ki altın 1,287 dolara euro dolar paritesi 1,1260 lere kadar yükselmişti. Buna bağlı olarak içeride dolar kuru da 5,94 altına gerilemişti. Ancak sonrasında Fed başkanı Powell'ın yaptığı açıklamalar ve Fed'in siyasetten bağımsız oldupu vurgusu ile beraber gelen hafif de olsa şahin tonda açıklamalar yeniden doların güçlenmesine neden oldu. 

Trump'ın açıkça Fed'in faiz indirimine gitmesi gerektiği vurgusuna Fed'in siyasetten bağımsız olduğunu vurgulayarak nokta koyan Fed Başkanı Powell'ın açıklamaları sonrasında dolar kuru 5,96 seviyesi üzerine yükseldi. Altın fiyatları da 1,273 dolara kadar gerilerken euro dolar paritesi ise 1,12 seviyesi altına geriledi. Bugün ekonomik takvimde önemli bir veri akışı bulunmamakta. Bu nedenle dün ki açıklamaların etkisini piyasalarda izleyeceğimiz bir gün olabilir. Türkiye'de imalat pmi verisi açıklanacak ancak dolar üzerinde etkili olabilecek bir veri olmadığını belirtebiliriz.

5,96 seviyesi üzerinde fiyatlamalarını sürdüren dolar tl paritesi gün içerisinde 5,985 denemesi yapabilir. Bu seviyenin aşılması halinde 6,033 seviyesine doğru dolarda yükselişin devamı gelebilir. Kurun 5,96 seviyesi üzerinde tutunamaması halinde ise yeniden 5,928 seviyesine doğru düşüşler ön plana çıkabilecektir. Son günlerde Abd ile yapılan görüşmeler neticesinde Trump'ın temmuz ayında Türkiye'yi ziyaret edeceği haberleri sonrasında, Abd ile ikili görüşmelerin boyutu daha olumlu bir zemine taşınabilecek gibi görünüyor. Bu durum gerçekleşirse dolarda kısa vade de aşağı yönlü seyir yeniden etkili olmaya başlayabilir. Teknik olarak göstergeler hala yukarı yönlü kalmaya devam etse de ikili ilişkilere ilişkin her iki ülkeden gelecek açıklamalar fiyatlamalar üzerinde ön plana çıkabilecektir.