Altın fiyatlarında dün oldukça hareketli bir seyir yaşandı. Piyasaların beklediği Fed faiz kararı dün akşam TSİ  21:00 de açıklandı. Fed beklentilere paralel olarak faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmedi ve bir süre daha değişiklik olmayacağının sinyallerini verdi. Bir taraftan da Abd başkanı Donald Trump'ın Fed faizleri indirmeli açıklamasına gönderme yaparak Fed'in siyaset üzeri bir kurum olduğunu ve siyasetle bağlantılı olmadığını vurguladı. Bu şekilde Trump'ın faiz indirimi isteğine kapıları kapaması dün akşamın önemli başlıklarından bir tanesi oldu.

Dün öncelikle faiz kararına kadar dolar endeksi hafif satıcılı seyretti. Faiz kararının açıklaması ile beraber gelen FOMC açıklamaları da hem altını hem de diğer pariteleri dolar karşısında yukarıya taşıdı. Öyle ki altın fiyatları 1,287 direncine kadar yükselişini sürdürdü. Gecenin devamında sahne alan Powell açıklamaları piyasalar tarafından haffte olsa şahin tonda algılanınca altın fiyatları düşüşe geçti.

Önce 1,280 dolar altını test eden altın burada tutunmaya çalışsa da bunu başaramadı ve 1,273 dolar seviyesine kadar geriledi. Buradan br tepki alımı ile karşılaşan ons fiyatı 1,278 seviyesine kadar toparlandı. Daha önceki analizlerimizde vurgulamış olduğumuz destek noktası 1,278 dolar seviyesi dün akşam direnç olarak çalıştı. Bu seviye üzerine çıkamayan ons altın fiyatı yeniden dşüşe geçti ve şu sıralarda 1,274 seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor.

Ekonomik takvimde bugun için önemli bir veri açıklaması bulunmuyor. DÜn ki Fed etkilerini bugün de fiyatlamalar üzerinde görebileceğimz bir gün geçirebiliriz. Teknik olarak baktığımızda altın fiyatlarında ki durumu 1,278 dolar altında ve 1,278 dolar üstünde olarak ikiye ayırabiliriz. Ons altın tarafında yükseliş hareketi devam etmek istiyorsa 1,278 dolar üzerine doğru yükselişlerin gerçekleşmesi gerekmekte. Aksi halde bu seviye altında yeniden 1,2726 dolar ve 1,268 dolar hedeflerine doğru gerilemeler yaşanabilir. Yarın yapılacak haftalık kapanış öncesi altının bugün nasıl br fiyatlama izleyeceği oldukça önemli olacaktır. 1,278 ddolar üzerine atabilirse ons altında yarın yeniden 1,284-87 dolar aralığına doğru bir çıkış yaşanma olasılığı yükselecektir. Bu da altında yeniden pozitif bir trend oluşumunu başlatabilir. Aksi takdirde ise 1,272-68 dolar aralığına doğru geri çekilmeler mümkün görünmektedir. Bu aralığın altına inilmesi halinde ise 1,258 dolara kadar gevşemeler yaşanabilecektir.