Seçim sonrasında piyasalar, Türkiye'de seçim bitti ve bir belirsizlikten kurtulduk moduna girmek üzereydi ki seçimin net sonuçlarının henüz gelmediği sonucuyla karşılaştık Yani Ak Parti İstanbul'da seçim sonucunu kabul etmedi ve iptal edilen oylar oluğunu, gerçekte seçimi Binali Yıldırım'ın kazandığını iddia etti. Durum böyle olunca da iç piyasalar biraz karıştı ve dün Borsa İstanbul sabah saatlerinde %2 ye değer kaybetti. Dolar kuru da %2 civarında yaptığı yükselişle 5,70 seviyesini test etti.

Günün devamında pozitife dönen Borsa İstanbul günü hafif yükselişle kapatırken yeniden Londra swap piyasasının gündemimize girdiğini gördük ve swap piyasasında TL faizlerinin %300 lerin üzerine yükseldiğini gözlemledik. Swaap piyasasında artan faizler doların aşağı çekilmesini sağladı ve dolar kuru 5,45 seviyelerine dek düşüşünü sürdürdü. Sonrasında buradan yukarıya doğru oluşan tepkilerle yeniden 5,50 seviyesinin üzerine yükseliş başladı.

5,50 seviyelerine yakın fiyatlamalarını sürdüren dolar kurunda 15:30 da ABD'den açıklanacak olan Çekirdek Dayanıklı Mal Siparişleri verisi etkili olabilir. Çünkü küresel anlamda doları incelediğimizde ciddi değer kaznaımı yaşadığı bir ortamın yavaş yavaş oluştuğunu görebiliyoruz. Euro dolar paritesi aylar sonra 1,12 seviyesinin altına gerilemiş durumda. Dolar endeksi 97 seviyesine doğru yükselişine devam ediyor. Durum böyle iken Abd'den gelecek veriler küresel piyasalarda doların yönüne etki edebilir. Bu durumda dolar tl paritesine etki edebilir bu nedenle ABD verileri dikkatle takip edilmelidir.

Dolar tl paritesinde dün yapmış olduğumuz analizimizde aşağı yönlü hareketlerin oluşabileceğine ve bu durumda 5,55 seviyesinin kritik bir öeneme sahip olacağına vurgu yapmıştık. Bugün de aynı şekilde yukarı yönlü hareketlerde kritik bir direnç noktası oluşturmaya başlayacak gibi görünüyor. Yani gün içerisinde 5,50 seviyesine  dek dolar kurunda yükseliş beklenebilir. Ancak bu seviyenin aşılamaması halinde yen,den 5,465 seviyesine doğru geri çekilmeler izleyebiliriz ki. Düşüşlerin kalıcı hale gelmesi için ise 5,42 seviyesi altında fiyatlamaları görmeye ihtiyaç duyacağız. Son olarak dün Reuters haber ajansının geçtiği haberlere göre ABD Türkiye'ye f-35 teslimatını durdurma kararı almış bulunuyor. Bu durumda ileri de ABD ile ikili ilişkilerin boyutuna nasıl bir etki edecek merak konusu. Buradan gelebilecek açıklamalar dolar kurunda ciddi etkiler oluşturabilir diyor ve herkesin Miraç kandilini kutluyoruz. - Hisse Forex