Altın fiyatları haftaya oldukça hareketli bir başlangıç yaptı. Dün yapmış olduğumuz altın analizimizde 1,286 dolar seviyesinin test edilmesini beklediğimizi vurgulamıştık. Şuan için altın fiyatlarının tam da bu seviyeleri test ettiğini ve yakın fiyatlamalarını sürdürdüğünü görüyoruz. Çoğu zaman bir korelasyon içerisinde hareket eden Japon Yeni ve ons altın fiyatlarını karşılaştırdığımızda altın tarafında düşüşün bir milktar daha devam edebileceği görülse de ciddi destek noktalarına yaklaşıldığını da belirtmekte fayda var.

Doların değerlendiği bir ortamdan geçtiğimizi söylememiz yanlış olmayacaktır heralde. Euro dolar karşısında son zamanların en düşük seviyelerinde. An itibari ile 1,12 seviyesi altından fiyatlanmakta. Usdjpy 111 üzerine yükselmiş durumda. Yine diğer dolar çaprazlı paritelerin br çoğunda da dolar leh,ne hareketler görmek mümkün. Böyle bir ortamda dolar cinsinden fiyatlanan ons altın ne kadar dayanabileceği ise merak konusu. Dolar endeksi 97 seviyesini yukarı yönlü zorlarken bu durum ister istemez altın fiyatlarına da yansımaya devam ediyor.

Bugün ABD'de açıklanacak olan Çekirdek Dayanıklı Mal Siparişleri verisi dışında önemli bir ekonomik veri bulunmazken piyasalar 15:30 da bu veriyi takip ediyor olacak.  Yine Çin ile devam eden Abd'nin ticaret görüşmelerine ilişkin gelebilecek açıklamalar altın fiyatları üzerinde etkili olabilir. Aynı zamanda Brexit belirsizliğine dair yaşanacak gelişmelerde altın yatırımcıları tarafından yakından takip edilmektedir.

Ons altın fiyatlarını incelediğimizde teknik göstergelerin hala aşağı yönlü kalmayı sürdürdüğünü görüyoruz. 1,286 desteğinin kırılması ile beraber 1,280 dolara doğru bir geri çekilme yaşanma ihtimali kuvvetli görünüyor. Burada 1,275-81 dolar aralığının oldukça kuvvetli bir bölge olduğunu da unutmamak gerekli. Bu seviyenin altına inilmesi halinde ons altın fiyatlarında aşağı yönlü hareket hız kazanabilir. Ancak bu seviyeden yukarı yönlü bir tepki oluşma ihtimali de yüksek görünmektedir.Tab piyasa koşullarının el vermesi halinde.  Dolar endeksinde yaşanan toparlanmanın devamı halinde ons altın tarafında düşüşler ön plana çıkabilecektir. Ons tarafında olası yükselişlerde ise 1,293 ve 1,296 dolar aralığının geçilmesi yeniden bir yükseliş trendi oluşumu için önemlidir.