Yeni yılın ilk mesaisinde dolar kuru güne bıraktığımız gibi başladı. Yine 5,95 civarında fiyatlamalarını sürdüren bir kur ile yeni yıla başlangıç yaptık. Bugünden sonra piyasalarda işlem hacminde bir miktar artış yaşanabilir. Tam anlamı ile yüksek hacimli günler için önümüzdeki pazartesiye beklememiz gerekecek gibi duruyor. 

Son iki hafta içerisinde Noel ve yılbaşı nedeniyle işlem hacmi piyasalarda oldukça düşüktü. İşlem hacmindeki düşüşle beraber dolar endeksinde de bir geri çekilme gözlendi. Öyle ki euro, dolar karşısında son 4 ayın en yüksek seviyesine yükseldi. Sterlin tarafında da dolara karşı yükseliş yaşandı ve 1,30 altını test etmekte lan sterlin yeniden 1,32 üzerine yerleşmiş oldu. Dolar endeksinde yaşanan geri çekilmenin dolar kuruna ise pek etkisi olmadığını söyleyebiliriz. Dxy'nin geri çekilmesine rağmen 5,94 üzerinde kalıcı olmayı başaran dolar kurunda yukarıda 5,96 seviyesi de aşılabilmiş değil. İki tarafında kırılamamış olması belirsizliği arttırırken, yeni yıla nasıl bir başlangıç yapılacağı da merak konusu olmuş durumda.

Bugün ekonomik takvim açısından da yoğun olan bir gün olduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki akşam FOMC toplantı tutanakları ile yeni yıla başlangıç yapıyoruz. Saat 22:00'de açıklanacak FOMC toplantı tutanakları öncesinde Türkiye, İngiltere, Avrupa ve Abd'de PMI verileri takip ediliyor olacak. Türkiye imalat PMI verisi saat 10:00'da açıklanacak.

Kur tarafında bugün için yukarı yönlü hareketlerde 5,962 lira seviyesi önemli olmayı sürdürüyor. Bu seviyenin yukarı yönlü kırılamaması halinde satış ağırlıklı bir kur ile karşılaşabiliriz. Tabi özellikle FPOMC öncesinde piyasaların yılbaşı öncesinde dolar satış pozisyonuna nasıl bir tepki verecekleri de önemli olacak. Dolar endeksinde düşüş devam ederse dolar kurunda da aşağı yönlü hareketler etkili olmaya başlayabilir. 5,962 lira seviyesinin aşılması ise kur tarafında yukarı yönlü hareketi hızlandırabilecektir.