Altın fiyatları yeni yıla yatırımcılarının yüzünüz güldürerek başladı diyebiliriz. Hem ons altın tarafında hem de gram altın tarafında 2020'ye mutlu bir giriş yaptılar. Şimdi ise akıllardaki soru, işlem hacminin yavaş yavaş normalleşmesi ve tatilden dönen fonların altın tarafında yaşanan bu yükselişe karşı nasıl bir aksiyon olacakları oluyor. Yani acaba kurumlar bu yükselişi satış fırsatı olarak mı görecek, yoksa yükselişe ortak olup 2019 sonunda başlayan yukarı yönlü hareketin devam etmesini mi sağlayacaklar?

1,525 dolar seviyesine kadar yükseldikten sonra 1,515 dolar civarına doğru bir düşüş gerçekleştiren ons altında güne 1,520 dolar civarında başladık. Bugün ekonomik veri akışları da önem derecesi yüksek verilerle gelmeye başlıyor. Akşam açıklanacak olan FOMC toplantı tutanakları ons altın tarafında yaşanan fiyatlamalar için belirleyici özelliğe sahip olabilir. Özellikle de tutanaklarda faiz konusuna ilişkin net değerlendirmeler yapılmış ise ons üzerinde ciddi etkisi olabilecektir. Tabi bundan ziyade işlem hacminin düştüğü günlerde yükselişe geçen ons altında tatilden dönen traderlar nasıl bir tepki verecek sorusu olacak. Eğer büyük fonlar ve yatırımcılar ons altında bu yükselişi bir satış fırsatı olarak görür ise, sert bir gerileme yaşanabilir. Yine de biz 1,470 dolarda yaptığımız 2020 yılı için 1,600 dolar hedefimizi koruduğumuzu belirtelim. Tabii ki bu altının yeniden 1,500 dolar altına sarkmayacağı anlamına da gelmemekte. 

Ons altın fiyatı şu sıralarda 1,520 dolar civarından işlem görmeyi sürdürüyor. Yukarı yönlü hareketlerde 1,530 dolar seviyesi oldukça önemli bir direnç bölgesi olarak dikkat çekiyor. Bu seviyenin aşılması halinde altında farklı senaryolar konuşulmaya başlanabilir. Ancak bu seviyenin altında kalınması halinde yatırımcılar tarafından satış fırsatı olarak değerlendirilebilecek bir yükseliş hareketi olarak tanımlanabilir. 

Aşağı yönlü hareketlerde ise 1,515 doların kırılması bizi 1,507 dolar seviyesine doğru getirebilir. Bu seviye altında ise satışlar derinleşebilir ve 1,497 ile 1,485 dolar destek noktaları ön plana çıkabilir. Burada yukarı yönlü hareketimn teknik görünümü açısından 1,497 dolar seviyesi önemli olacaktır. Buranın üzerinde kalındıkça düşüşler alım fırsatı olarak değerlendirilmek istenebilir.