Piyasalarda bugün yılın ilk işlem günü. Ancak yine de henüz tüm yatırımcılar tatillerini bitirmiş değiller. Bu nedenle işlem hacmi normal günlere göre yine biraz düşük kalmaya devam edebilir ancak en azından noel tatilini atlatmış olduk ve yatırımcılar yavaş yavaş piyasaya dönmeye başladı. Yatırımcılar derken tabi ki yerli yatırımcıları değil yabancı yatırımcıları kastediyoruz. Ülkemizde de 1 günlük bir yılbaşı tatili yapılmış olsa da yurt dışında neredeyse 2 haftadır insanlar tatil modundalar ve yeni yeni bu moddan çıkmaya başlıyorlar. Yılın ilk iş gününde piyasalara baktığımızda dolar satışlarının ön plana çıktığı görülmekte ki biz zaten dolr ve altın yorumlarımız içerisinde dolar aşağı altın yukarı hareketin devam etmesi gerektiğini belirtmiştik. Nitekim yorumlaramıza paralel bir fiyatlama ile yeni yıla başlamış olduk.

Yeni Yılın İlk İşlem Gününde Dolar Yorumları

Sabah saatlerinde dolar endeksine gelen satışlar dxy'de 95,40 seviyesine kadar gerilememizi sağladı. Buna paralel olarak ons 1,287 dolara euro dolar paritesi ise 1,15 seviyesine kadar yükseldi. Dolar tl kurunda ise henüz bir hareketlilik yok. Yani normal şartlarda dolar tl de de şuan 5,25 seviyesine doğru geri çekilmelerin yaşanması beklenir bu piyasada ancak dolar TL karşısında bir miktar güçlü başladı gibi görünüyor. Tabi bunu devam ettirebilir mi ilerleyen saatlerde göreceğiz ancak dolar grafiği bize neler söylüyor diye de bakmamızda fayda olacaktır diye düşünüyorum.

Dolar TL grafiğini incelediğimizde karşımıza çıkan görüntü teknik göstergelerin aşağı yönlü kalmayı sürdürdüğünü söylemekte. Günlük dolar grafiğinde 5,343 seviyesi hala en önemli direncimiz konumunda bu nedenle olası yükseliş hareketlerinde bu seviyeyi takip ediyor olacağız. Dolar kurunda yaşanabilecek geri çekilme hareketlerinde ise ara diestek noktamız olan 5,255 seviyesi kritik bir konumda bulunuyor. Bu seviyenin kırılması ise uzun bir süredir belirtmekte olduğumuz 5,187 hedef noktamıza doğru satışların hız kazamasını sağlayabilir. Dolar kurunda 5,343 direncinin kırılması ise sert yükselişlere neden olabilir. Bu durumda takip edeceğimiz direnç bölgesi 5,46 civarı olacaktır.