Dolar tl paritesinde sakin seyir Fed sonrası sürüyor. Fed'in faiz indirim kararı sonrası dolar endeksindeki hafif çözülme usdtry'de henüz etkili olamadı diyebilriiz. Çünkü altın ve diğer para birimlerinin dolar karşısındaki hareketleri takip edildiğinde dolar kurunda da 5,70 altına doğru bir hareket beklenebilirdi. Ancak Abd Temsilciler Meclisi tarafından alınan kararlar doların 5,70 altına inmesine engel oluyor gibi görünüyor.

Bugün Abd'de tarım dışı istihdam verisi açıklanacak. Yine TDI ile beraber işsizlik oranı ve ortalama saatlik kazançlar verileri takip edilecek. Fed Başkanı Powell açıklamasında veriler odaklı ilerleyeceklerini belirterek, olumsuz verilerle karşılaşılması halinde faiz indirimlerinin devam edebileceğini belirtmişti. Bu nedenle Tarım dışı istihdam, enflasyon, işsizlik gibi önemli veriler ABD ekonomisinin geleceği ve Fed'in para ve faiz politikası için oldukça büyük belirleyici gibi görünüyor. Yine Abd'den akşam saatlerinde açıklanacak PMI verileri de takip edilecek gün içi diğer veriler olarak dikkat çekiyor.

Dolar kurunda önümüzdeki dönemde belirleyici faktörler Suriye harekatı ile ilgili yaşanan yeni gelişmeler ve Abd ile olan ikili ilişkiler olacak gibi duruyor. Yine Abd ekonomisinin durumu ve Fed'in faiz kararları da bir diğer etken olacak gibi görünüyor. Dün Trump, Fed'i ve Fed başkanı Powell'ı hedef aldı ve ekonomi ile ilgili gerekenleri yapmamakla suçladı.

Teknik olarak görünüm aşağı yönlü kalmaya devam ediyor. Kur tarafında 5,73 altında kalındıkça 5,70 altı yeniden denenmek istenebilir. Özellikle bugün açıklanacak olan Tdi verisi ile beraber dolar negatif bir tablo oluşması bizi 5,67 seviyesine doğru götürebilir. NFP sonrası oluşacak dolar pozitif bir tablo halinde kurda 5,73 üzerinde hareketler oluşabilir ve bu durumda 5,77 seviyelerine doğru çıkışlar görülme olalığı artacaktır.