Altın fiyatlarında dün bahsetmiş olduğumuz düşüş hareketi derinleşerek devam ediyor. 1,485 doların önemini günlerdir vurguladığımız altın tarafında göstergelerin sat sinyali oluşturmaya başladığını dün ki analizimiz içerisinde de vurgulamıştık. Dün yaşanan düşüşlerle beraber 1,485 doların altını test eden ons altın bu seviyeden tepki oluşturmaya çalışsa da başarılı olamadı ve buranın kırılmasıyla sert bir satış hareketi yaşandı. Zaten öncesinde 1,485 desteğinin kırılması halinde 1,470 dolara kadar düşüşlerin oldukça hızlı bir şekilde yaşanabileceğini vurgulamıştık. Beklentilerimizin de üzerinde gerçekleşen satışlar 1,470 doların da altına gerileyerek onsun günlük bazda %2 düşmesine neden oldu.

Dün Abd'den Chicago PMI verisi vardı ve olumsuz gelmesine karşın dolar endeksinde yükseliş devam etti. Dolar endeksinde yaşanan yükselişte ons fiyatını baskılayan nedenlerden bir tanesi oldu. Ayrıca son günlerde Abd tarafı ve İran tarafından gelen görüşmeye ilişkin ikili beklentiler ve kısmen olumlu açıklamalarda gerginliğin biraz yatışmasına neden olmuş durumda. Belirsizliklerin ortadan kalkmaya başlaması, altında güvenli liman talebine son verecek bir gelişme olduğu için ons fiyatı buradan da destek bulamadı.
 
Bugün Avrupa ve Abd'de PMI verileri takip ediliyor olacak. Bunun yanı sıra Fomc üyesi Bullard'ın ve ECB Başkanı Mario Draghi'nin açıklamaları olacak. Bu detaylar gün içerisinde altın fiyatında bir hareketlenmeye neden olabilecektir.

Ons fiyatında teknik göstergelerin aşağı yönlü olduğunu dün ki analizimizde vurgulamıştık ve akabinde sert bir düşüş yaşandı. Şuan ons altınfiyatı 1,470 dolar seviyesine yakın işlemlerini sürdürmekte. Gün içerisinde ons için aşağıda kritik seviye 1,463 dolar seviyesi. Buranı kırılması halinde ons altında düşüşler bir tur daha sertleşebilir ki bu durumda 1,455 dolar ve 1,440 dolar seviyelerine doğru geri çekilmeler mümkün hale gelebilir. Bugün Draghi'nin açıklamalarının euroya etkisi ve dolayısı ile de dolar endeksinde ki fiyatlamanın yönü ons için önemli olacaktır.