Merakla beklenen Fed gecesini dün geride bıraktık. Fed'in 25 baz puanlık faiz indirimi piyasalar tarafından beklenen bir karardı ve Fed'de beklentileri karşıladı. Ancak Fed Başkanı Powell'ın faiz kararı sonrası açıklamaları faiz indirimine rağmen doların güçlenmesini sağladı. Çünkü Powell, yapılan faiz indiriminin bir faiz indirim süreci başlangıcı olmadığını ve verilere dayalı hareket edileceğini açıkladı. Verilerin olumlu gelmesi halinde yeniden faiz arttırabilecekleri gibi ekonominin kötüye gitmesi halinde yeni bir faiz indirimi de yapabileceklerini açıkladı.

Karar sonrası 98,70 seviyesine kadar yükselen bir dolar endeksi izledik. Şu sıralarda da 98,60 seviyesine yakın fiyatlanmakta. Euro dolar paritesi 1,1030 seviyelerine yaklaşırken ons altın 1,405 dolar seviyesine kadar geri çekilmişti. Şuan hafif toparlanma çabası içerisindeler. Dün dolar kuru ise 5,62 seviyesine kadar yükselişini sürdürmüştü. Şu sıralarda 5,57 civarında fiyatlamalarını sürdürüyor.

Bugün ekonomik takvimde Türkiye imalat pmı verisi ile beraber Almanya, Abd ve İngiltere'den de PMI verileri açıklanacak. Tabi piyasa daha çok Fed'in faiz kararı ile dolar endeksinde oluşan yükseliş hareketin devam edip etmeyeceğine bakacak. Dün konuşmasında bir kaç kez ekonomik verilerin nasıl geleceğinin faiz kararında etkili olacağını belirten Powell sonrası Abd'de açıklanacak olan verilerin artık biraz daha önemli olduğunu belirtebiliriz.

Dolar kurunda 5,545 seviyesini takip edeceğimiz bir gün olacak. Yaşanabilecek geri çekilmelerde bu seviye üstünde kalınması halinde 5,624 ve 5,67 seviyelerine doğru çıkışların devamı beklenebilir. Ancak dolar kurunun yeniden 5,545 seviyesi altına gelmesi halinde 5,508 ve 5,50 seviyelerinin altına doğru satışların derinleşmesi beklenebilir.