Fed faiz kararı ardından altın oldukça hareketli bir geceyi geride bıraktı. Öncelikle 1,430 dolar üzerini deneyen ons altın sonra 1,420 dolar altına gerileyip tekrar 1,425 dolar üzerine ataklar yapsa da Powell'ın açıklamaları sonrası gerilemeye devam etti ve 1,405 doların altı Asya seansında görüldü. Şu sıralarda ie 1,410 dolar civarında fiyatlanan bir ons altın görmekteyiz.

Ons altın fiyatında Fed'in faiz indirimine rağmen yaşanan geri çekilme Başkan Powell'ın söylemlerinden kaynaklanıyor şeklinde piyasalarda algılandı. Çünkü Powell, bu indirimin bir döngüye grildiği yani faiz indirimi döngüsüne girildiği düşünülmemeli açıklamasını yaptı. Eğer ekonomi iyiye giderse yeniden faizi arttırabiliriz diye de ekledi. Bu durum yapılan 25 baz puanlık faiz indirimi de zaten fiyatlamaların içerisinde olduğu için altın fiyatlaarını olumsuz etkiledi. Ayrıca Powell'ın yapmış olduğu açıklamalar sonrasında Abd'den açıklanacak her türlü ekonomik veri bir tık daha önem kazandı. Çünkü Powell dün söylemlerinde bir kaç defa verileri kaynak gösterdi. Veriler kötüleşirse faiz indirimi yapabiliriz, veriler iyileşirse yeniden faiz arttırımı yapabiliriz açıklamasını yaptı. Dün gerçekleştirilen topantıda Powell faiz indiriminin Trump'ın direktifi doğrultusunda yapıldığı iddialarını da yalanladı ve ekonomideki bozulmaların önüne geçmek adına yapılmış bir hamle olduğunu belirtti.

Artık altın fiyatlarında Abd'de açıklanacak ekonomik veriler, Abd - İran olası gerilimi ve Abd ile ina rasında devam eden ticaret görüşmeleri takip ediliyor olacak. Verilerinin öneminin biraz daha artmasına sebep olan Powell konuşması sonrasında ons altında destek noktamız 1,403 dolar seviyesi bu seviyenin kırılması satışları hızlandırabilirz. Ancak şuan için bu seviyeden yukarı doğru bir tepki verme çabası içerisinde olduğunu söyleyebiliriz. Yukarıda 1,414 doların aşılmasıyla beraber yeniden 1,425 dolara doğru yükselişler yaşanabilir. Fed sonrası Trump'ın söylemleri de piyasalarda etkili olabilecektir.