Hafta sonunda olumlu geçen G-20 zirvesi sonrasında dolar kuru gaplı bir açılış gerçekleştirdi. 5,79 seviyesinden kapadığımız geçen haftanın son işlem günü sonrası bu hafta açılışını yaklaşık %1'lik düşüşle 5,74 seviyesinden gerçekleştirdik. G-20'de Trump ile Erdoğan görüşmesinin oldukça pozitif geçmesi yine Trump ile Çin Başkanı Xİ görüşmesinin de pozitif bir hava da gerçekleşmesi dolar tl paritesinde düşüşe neden oldu.

Dolar tl paritesinde yaşanan bu düşüş kalıcı olacak mı merak edilirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan S-400 teslimatının 10 gün sonra gerçekleşeceğini duyurdu. Tabi her ne kadar pozitif bir havada geçen görüşme olsa da henüz Abd'nin Türkiye'ye yaptırım uygulamaması kesin değil. Hatta çoğu çevreler Trup'ın buna engel olamayacağı ve bir yaptırım kararının çıkacağını düşünüyorlar. Ancak Trump'ın bu konuda isteksiz oluşu dahi piyasaları olumlu fiyatlamaya yetmiş gibi görünüyor.

Her ne kadar haber akışlı gerçekleşen bir geri çekilme hareketi olsa da, aslında 5,83 seviyesini bir kaç kez deneyen kurun bu seviyeyi aşamaması halinde geri çekilmenin yaşanacağını ve 5,665 seviyesinin hedef olacağını defalarca vurgulamıştık. Bu hedef noktası potada kalmaya devam ediyor. Bugün İngiltere, Almanya ve Abd PMI verileri takip ediliyor olacak.

Dolar kurunda teknik olarak da negatif seyir etkili olmaya devam ediyor. Gün içerisinde 5,765 seviyesi oldukça önemli. Piyasa açılışı ile beraber bu seviye yukarı yönlü aşılamaz ise aşağıda 5,71 ve 5,665 seviyesine doğru düşüşlere hazırlıklı olmak gerekir. Trump ile gerçekleşen görüşme olumlu gerçekleşmiş olsa dahi Beyaz Saray ve senatodan gelebilecek olumsuz haber akışları dolar tl paritesindeki bu olumlu fiyatlamayı ortadan kaldırabilir bu nedenle yine haber akışı kaynaklı sert fiyatlamalara da hazırlıklı olmakta fayda olacaktır.