G-20 zirvesi sonrası altın fiyatlarında sert bir düşüş yaşanıyor. Aslında bu durum beklenen bir gelişmeydi. Çünkü daha önceki analizlerimizi takip eden kullanıcılarımız, belirsizliğin ve Abd ile Çin arasında yaşanan gerilimlerin altın fiyatını yukarıya taşıdığını bilmekteler. Bunu yapmış olduğumuz altın analizleri içerisinde defalarca vurgulamıştık ve yine Abd ile Çin arasında bir ticaret anlaşması gerçekleşmesi halinde güvenli liman özelliğini yitirecek olan altında satış beklediğimizi belirtmiştik.

Her ne kadar G20'den bir anlaşma metni çıkmamış olsa da, Abd ile Çin'in yeni tarifeler uygulamama konusunda anlaştıkları görünüyor. Aynı şekilde ticaret anlaşması iin de olumlu açıklamaları dikkat çekiyor. Durum böyle olunca haftayı 1,410 dolar seviyesinden kapatan ons altın asya seansında 1,385 dolar seviyesine gerilemiş görünüyor.

Ons altın tarafında olası düşüşlerde vurguladığımız seviye 1,382 dolar seviyesi olmaktaydı. Bu seviye altına kırılmadığı sürece, bu bölgeye doğru geri çekilmelerin alım için fırsat olabileceğini belirtiyorduk. Gece seansında öyle de olmuş aslında. Ons altın 1,385 dolardan tepki vererek 1,393 dolar seviyesine sıçramış durumda. Yeniden geri gelip 1,382 dolar seviyesini de gün içerisinde test etmeyi isteyebilir. Gün içerisinde PMI verileri dışında çok önemli bir veri akışı bulunmuyor.

Ons altın için 1,382 dolar seviyesi oldukça önemli. Bu seviyeden gelecek yukarı yönlü tepkilerde ise izlenmesi gereken direnç bölgesi 1,398 dolar seviyesi olacak. Bus eviyenin aşılamaması halinde yeniden negatif bir görünüm içerisine geçebilecek altında aşağıda 1,370 dolar ve son kale olarak 1,360 dolar seviyeleri ön plana çıkıyor. Olası düşüşlerde 1,360 dolar altına inilmesi halinde ons altında başlayan orta vadeli yükseliş trendinin son bulduğu anlamı da çıkarılabilir. Bu nedenle bu seviyeler üzerinde ons altın fiyatının kalıcılık sağlayabimesi oldukça önemlidir.