Altın için dün yapmış olduğumuz analizimiz içerisinde 1,321 doların kırıldığını ve artık hedef noktasının 1,312 dolar olduğunu vurgulamıştık. Dün Trump ile Kim Jong-un anlaşamaması ile beraber yükselişe geçen altın fiyatı 1,327 direncine kadar çıksa da burada kalıcı olmayı başaramadı ve yeniden 1321 dolar altına gevşedi. Akşam saatlerinde satışların hız kazaması ile beraber 1,312 dolar seviyesine kadar düşüşlerini devam ettiren ons altın fiyatı şu sıralarda da bu seviye civarından fiyatlanmaya devam ediyor.

Kuzey Kore ile Abd'nin bir anlaşma imzalayamamadı altın için aslına bakarsak pozitif bir gelişme fakat altın bu pozitifliği sürdüremedi ve düşüşe geçti. Altın için daha önemli olan gelişme Abd ile Çin arasında devam eden ticaret görüşmelerine ilişkin detaylar. Eğer ki Abd ile Çin arasında devam eden ticaret görüşmeleri sonuçsuz kalır ise altında yeniden yukarı yönlü hızlı hareketler görme ihtimalimiz yükselir. 

Fed kaynaklı bir olumsuz tablo içerisinde de bulunmayan ons altın için düşüşün nedeni daha çok realizasyon gibi görünüyor. Yatırımcılar 1,280 dolardan başlayan ve aralıksız devam eden yükseliş hareketinin devamında bir kar realizasyonuna gitmiş olabilirler. Bu durumda altın için bu düşüşler alım fırsatı olarak görülebilir. Bugün için Abd'de İsm İmalat verisi takip edilecek aynı zamanda AB tüfe verisini de izlemekte fayda olacaktır.

Ons altın fiyatına teknik olarak baktığımızda dün ve önceki günlerde belirttiğimiz 1,321 doların kırılması görünümü negatife çevirmiş durumda. Geçtiğimiz haftalarda Cuma kapanışlarında yapmış olduğu yükseliş hareketini bugün yeniden tekrarlayabilir mi diye altın yatırımcıları merak ederken grafikler neler söylüyor bir de ona bakalım dilerseniz.

Ons altın fiyatı için bugün takip edilecek seviye 1,312 dolar seviyesi oalcaktır. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde yeniden yükselişler ön plana çıkabilir. Bu seviye altına inilmesi halinde ise 1,305 dolara kdar gevşeme ihtimali bulunan ons altın için 1,305 dolar altında gerçekleşebilecek bir kapanış olması halinde olumsuz bir tablo oluşabilir. Ons altın fiyatında 1,321 dolar üzerinde bir kapanış gelmesi halinde ise önümüzdeki hafta yeniden 1340 dolar seviyesi  üzeri hedeflenebilecektir.