UsdCad Paritesini Etkileyen Faktörler


Doların dünya ekonomisindeki önemli yerinden yola çıkarak yatırımcıların ilgi odağı haline gelen UsdCad paritesini etkileyen faktörler ve UsdCad paritesi analizleri hakkında hazırladığımız bu yazımızda yatırımcıları aydınlatmaya çalışacağız.

Öncelikle UsdCad petrol ilişkisi hakkında kısa bir bilgi vererek UsdCad nedir, pariteleri ne etkiler, yükselip düşmesinde etkili olan faktörler nelerdir birlikte göreceğiz.

UsdCad Petrol İlişkisi


Coğrafi konumundan dolayı Amerika Birleşik Devletleri ekonomisi ile yakından ilişkili olan Kanada kaynaklarından ötürü petrol fiyatlarındaki değişimlerden etkilenmektedir. UsdCad paritesi üzerindeki stratejiler ABD ekonomisi ve petrol fiyatları korelasyonlarının yüksek olmasından dolayı önem kazanıyor.

UsdCad Nedir?


UsdCad dünyanın lider ekonomileri diyebileceğimiz Amerika ve Kanada dolarlarının paritesini ifade eden döviz çiftidir. Usd Amerika Birleşik Devletleri’nin para birimi olan Amerikan dolarını, Cad ise Kanada’nın para birimi olan Kanada dolarını ifade eder.

Yani UsdCad  denince Amerikan doları ve Kanada dolarının birbiri karşısında değer kazanıp kaybetmesini ifade etmiş olmaktayız.

Birbiriyle sıkı sıkıya bağlı ekonomilere sahip olan bu iki ülkenin ilişkileri ve ülke ekonomileri, siyasi gelişmeler gibi etmenler UsdCad paritesi neden düşüyor ve UsdCad neden yükseliyor sorularını yanıtlamakta bize yardımcı olmaktadır.

UsdCad Paritesine Genel Bakış


UsdCad paritesi diye bahsettiğimiz döviz çifti Amerikan dolarının baz döviz, Kanada dolarının karşıt döviz olduğu pariteyi ifade eder.

UsdCad Paritesini Etkileyen Faktörler


Piyasanın ve yatırımcıların ilgisini çeken UsdCad neden yükseliyor sorusuna pariteyi etkileyen faktörler olan Merkez bankalarının açıklamaları, işsizlik oranları, FOMC toplantısı ve toplantı tutanakları olarak cevap verebiliriz.