NzdUsd Paritesi Fiyatlamalarını Etkileyen Faktörler
 

Uluslararası anlamda pek çok yatırımcının ilgisini çeken Forex’te piyasaların yeni ilgi odağı olan Yeni Zelanda doları ile Amerikan doları pariteleri ile sizlere kısaca bilgi vereceğiz. Yatırımcıların en çok merak ettiği sorulara, NzdUsd neden düşüyor veya yükseliyor, pariteyi etkileyen faktörler nelerdir gibi soruları birlikte yanıtlayacağız.

NzdUsd Paritesi Ve Ülke Ekonomilerine Genel Bakış
 

Dünyanın önde giden ekonomilerinden Yeni Zelanda’nın Doları ile Amerikan Doları paritesi olan NzdUsd finansal piyasalarda ilgi gören bir paritedir. Piyasalar hakkında genel bir bilgi sahibi olarak NzdUsd neden yükseliyor gibi soruların yanıtlarını bulmak mümkün hale geliyor.

Yeni Zelanda ekonomisi hakkında bilgi sahibi olmadan NzdUsd paritesini etkileyen faktörleri anlamak olanaksızdır.

Yeni Zelanda ekonomisi süt ve süt ürünleri ile emtia fiyatlarından etkilenmekte ve Çin ekonomisindeki gelişmelerden de etkilenmektedir.

ABD Doları da FED dediğimiz ABD Merkez Bankası açıklamaları, kararları, banka politikalarında baz alınan büyüme, enflasyon göstergesi gibi durumlardan etkilenmektedir.

Ülke ekonomilerini etkileyen faktörler NzdUsd korelasyonları üzerinde bir etkiye sahip olmaktadır.

  •   NZDUSD paritesini etkileyen önemli faktörler şöyle sıralanabilir:
  •   FOMC toplantı tutanakları
  •   Avrupa, Yeni Zelanda, ABD büyüme oranları
  •   İşsizlik oranı
  •   Perakende satışlar

NzdUsd Paritesi Hakkında İstatistikler
 

Ekonomi hakkında edinilecek bu bilgilerden sonra piyasaları takip ederek NzdUsd analizi hakkındaki yorumları inceleyebilirsiniz. İstatistiklere göre

Paritenin geçen 20 yıl içindeki en büyük düşüşü 2000 yılında 0,3895 seviyesi, en büyük yükselişi ise ise 2011 yılında 0,8841 seviyesindedir.