Kanada Merkez Bankası Faiz Arttırdı

UsdCad paritesinde Türkiye saati ile yaşanan sert hareketin nedeni kimsenin beklemediği Kanada Merkez Bankasının faizhamlesi oldu. Öyle ki merkez bankasından herhangi bir hareket beklenmezken 25 puanlık faiz arttırımına gidildiği duyuruldu. Bunun üzerine usdcad paritesi sert bir düşüş yaşadı.

Usdcad paritesi faiz oranlarının yükseltilmesinin ardından 1,2150 seviyesine kadar gerilerken, sonrasında yeniden 1,22 üzerine yükseldi şu sıralarda yeni gelen haber sonrası bir denlegenme arayan usdcad paritesi için aşağıda 1,2150 - 1,2080 seviyeleri önemli görünürken yukarı yönlü hareketlerde ise 1,2280 üzerinde kalıcı bir yükseliş olmadıkça yeni düşüşler gündeme gelebilir.

Boc'un bugün düzenlenen konsey toplantısının ardından yaptığı açıklama ile faiz oranı yüzde 1,0'a çıkarılmış oldu. Faiz oranlarında herhangi bir değişiklik beklenmezken bu şekilde ani bir karar sert bir hareketin oluşmasına sebep oldu. Yapılan açıklamada güçlü ekonomik göstergelerin sağlanan teşviklerin bir miktar kaldırılmasının gerekliliği dile getirilirken GSYH  seviyesinin Temmuz'da bankanın beklediğinden yüksek olduğu vurgulandı. Boc 2017 Temmuz'da 15 toplantının ardından faizi 25 baz puan arttırmıştı.

Enflasyon oranının yüzde 1.2 olarak açıklandığı Kanada'da enflasyon 2015 mayıs ayından bu yana hedef aralığında seyrediyor. Enflasyon hedefi 1-3 aralığında bulunan Kanada Merkez Bankası'nın bundan sonra faiz arttırımlarına devam edip etmeyeceğini muhtemelen Abd Merkez Bankası Fed in izleyeceği ekonomi politikası ve petrol fiyatlarının izleyeceği yön belirleyecektir.

Kanada merkez bankasının faiz arttırımı sonrası petrolde yukarı yönlü seyir hız kazanmış durumda öyle ki şuanda brent petrol 54 seviyesini yukarı yönlü zorlamaya başladı. Petrol sviyelerinin de desteklemesi durumunda usdcad da yıl içerisinde yeni dip seviyelerde görülebilir ancak burada Abd kaynaklı ve Fed taraflı haberlerin daha etkin olacağı da unutulmamalıdır.