Altın fiyatları son zamanlarda oldukça hareketli bir dönemden geçiyor. Bir yandan artan ticaret savaşı endişeleri, bir yandan dolar endeksinin bir yükseliğ bir düşmesi altın fiyatlarını da şaşırtmış durumda. Bugün gelen Abd öncü tarım dışı istihdam verisi beklentilerin üzerinde açıklanırken,dolar endeksi buna pek tepki vermedi ancak altın tarafında bir gevşeme söz konusuydu. 1,345 dolar seviyelerini yukarı yönlü zorlayan altın ons fiyatı burada tutunamadı ve geri çekilme öğle saatlerinden sonra başladı.

Altın ons fiyatları,günlük grafiğini incelediğimizde şuan için 1,335 dolar seviyelerinden işlem görmeye devam eden ons için yukarı yönlü hareketlerde 1,345 dolar seviyesi direnç konumunda. Bu seviyenin aşılması 1,351 dolara kadar altında yükselişleri hızlandırabilir ancak 1,345 dolar seviyesi üzerinde tutunamayan altın fiyatları 1,328 dolar seviyesine kadar gerileyebilir. Aşağıda 1,328-1,325 dolar aralığı güçlü bir destek oluşturmuş durumda. Ancak bugünlerde yapılan açıklamalar, özellikle de ticaret savaşlarına yönelik Çin ve Abd'den gelecek açıklamalar altın fiyatlarında destek dirençleri gündemden düşürerek sert fiyat hareketliliğinin oluşmasına volatilitenin daha da yükselmesine neden olabilir.

altın ons analizi 04.04.2018Son günlerde yaşanan yükseliş hareketinde en belirgin rolü oynayan ticaret savaşları endişeleri ile güvenli liman talebi gören altında bu talebin sürüp sürmeyeceği merak konusu olmuş durumda. Altın fiyatları yükselişine devam edecek mi, yoksa altın fiyatları düşmeye başlar mı, altın fiyatları ne olur gibi soruların cevaplarını hep beraber izleyerek göreceğiz.

05.04.2018 Altın Yorumları

Dün yapmış olduğumuz altın analizinde bahsetmiş olduğumuz 1,345 dolar seviyesinin önemi kendini gösterdi ve bu seviye üzerinde tutunamayan altın ons fiyatı yine dünki grafik analizimizde belirtmiş olduğumuz 1,325 dolar seviyesine kadar gerileyerek buradan destek buldu. Şimdi ise altın fiyatlarında düşüş devam edecek mi yatırımcılar tarafından merak konusu olmuş durumda. Dilerseniz altın fiyatları ne olur, altın yükselir mi, yoksa düşecek mi sorularının cevaplarını grafikler eşliğinde vermeye çalışalım.

Altın ons fiyatlarında haftalık grafiğe baktığımızda yukarı yönlü hareketlerin yeniden başlayabilmesi için 1,329 seviyesi üzerinde hareketlere ihtiyaç duyulduğu görülmektedir. Aksi halde ise 1,325 dolar seviyesinin altında 1,312 dolara kadar gevşeme yaşanabilir.

06.04.2018 Altın Ons Fiyatı Yorum ve Analizleri

Altın fiyatlarında önceki gün belirtmiş olduğumuz 1,345 dolar seviyesinin geçilememesi halinde yaşanabilecek geri çekilme hareketlerinden bahsetmiştik ve bu hareketin hedefinin 1,325 dolar olabileceğini de vurgulamıştık. Altında dün yaşanan düşüşler 1,325 dolarında altına sarkarak anlık olarak 1,322 dolar seviyesine kadar sürse de hemen ardından 1,325 dolar üzerine tırmanarak en azından erken pes etmeyeceğini göstermiş oldu. 1,325 dolar seviyelerinde fiyatlamalaırnı sürdüren altın ons fiyatı için şimdi karar verme zamanı.

Sarı metalin günlük grafiğini açtığımızda karşımıza çıkan önemli seviyeler yine yukarıda 1,345 dolar seviyesi öncesinde ise 1,341 dolar seviyesi bulunurken, yukarı yönlü işlemlerin sürebilmesi için öncelikle 1,329 dolar seviyesinin üzerine atması ve burada en azından saatlik fiyat kapanışları ile teyit alınması önemli olarak görünüyor. Aksi halde yeniden 1,322 dolar seviyesine kadar bir gerileme yaşanabilir. Altın ons paritesinde ana destek noktası olarak ise 1,311 dolar seviyesi gün içerisinde takip edilebilecektir.

08.04.2018 Yeni Haftada Altın Fiyatları Ne Olur ?

Sarı metal altın fiyatlarında hareketlilik hız kesmeden devam ediyor. Öyle ki geçtiğimiz haftanın son işlem gününde altın ons fiyatı 1,320 doları görmüşken 1,335 seviyesine kadar yükseldi ve hafta kapanışını 1,333 dolar seviyesinden gerçekleştirdi. Haftaya başlarken Suriye'de Esed rejiminin kimyasal silah kullanmasının yankıları artmaya başlıyor. Öyle ki, Abd Başkanı Donald Trump twitter üzerinden çok sert açıklamalar yaparken, Fransa Bmgk yı acil toplantıya çağırdı. Önümüzdeki günlerde Suriye'ye uygulanacak tedbirler altın fiyatlarını etkileyebilecek iken grafikler altın fiyatları için ne diyor, yeni haftada altın fiyatlarını neler bekliyor dilerseniz biz bunlara bakalım.

Geçtiğimiz hafta belirtmiş olduğumuz 1,322 destek noktasını test eden hatta 1,320 küsür dolara kadar gevşeyen ons fiyatı buradan gelen alımlarla yükselişe geçti. Günlük altın grafiğinde fiyatlamalarda önemli sayılabilecek noktalar aşağıda 1,326 dolar seviyesi ve 1,319 dolar seviyesi önemli destek konumları iken yukarı yönlü çıkışlarda ise 1,345 dolar bölgesi direnç konumunda bulunuyor. Bu hafta Suriye'ye Abd tarafından veya BM tarafından yapılabilecek olası askeri harekatlar altın fiyatlarında yükseliş hareketini destekleyebilir. Burada Rusya ile BM arasında olası gerginlikler altın fiyatlarına pozitif yansıyabilecektir. Ayrıca gram altın tarafında da hem ons altın hem de usdtry kurunda yaşanabilecek yükselişlerle birlikte yeni zirve noktaları görülebilir. Diğer taraftan yine Abd ekonomik verileride ons fiyatlamalarında etkili olmaya devam edecek gibi duruyor. 

12.04.2018 Altın Analizi ve Altın Yorumları

Hafta başında yapmış olduğumuz altın yorumları içerisinde ons altın fiyatlarında ve gram altın fiyatlarında yükseliş hareketlerinin devamının gelebileceğini vurgulamış ve altın ons fiyatlarında 1,345 dolar seviyesine doğru yükselişlerin gerçekleşebileceğini belirtmişrik. 

Dün Donald Trump'ın attığı twitlerle piyasaların ateşi yükselirken, altın fiyatları da bu belirsizliği fırsata çevirerek yükselişe geçen enstrumanlardan bir tanesi oldu.  1,345 dolar seviyesini aşan ve an itibari ile 1,350 doların hemen üzerinde fiyatlanan ons altın fiyatı için bugün izlenebilecek noktalar ise grafikde şu şekilde karşımıza çıkmakta.

altın ons fiyatı analizi 12.04.2018Altın fiyatlarında yükseliş momentumu etkisini yitirmiş görünmüyor. Olası geri çekilmelerde 1,343 -1,340 dolar aralığı destek bölgesi olarak çalışabilecekken yükseliş hareketinin devamı halinde ise 1,353 dolar ve üzerinde 1,360 dolar seviyeleri hedeflenmek istenebilir. 

01.05.2018 Ons Altın Yorumları

Ons altın fiyatlarında sert bir geri çekilme yaşanmakta. Öyle ki fiyatlamalar 1,302 dolar seviyesine kadar gevşemiş durumda. Hem psikolojik destek hem de teknik destek noktası olan 1,300 dolar seviyesinin aşağı yönlü kırılması halinde altında yaşanan satışlar hız kazanabilir. Bu seviyenin üzerinde tutunması halinde ise yeniden 1,311 dolar ve 1,320 dolar seviyesi hedef haline gelecektir. Altın fiyatlarında yaşanan düşüşün en önemli edeni dolar endeksinde son günlerde yaşanan aşırı değerlenme olduğu görülmekte.Yani altın fiyatlarına has olmayan bu durumun daha ne kadar süreceği dolar endeksinde yaşanacak fiyatlamalara bağlı olacak gibi duruyor