GbpUsd Paritesini Etkileyen Faktörler
 

Dünyanın en çok bilinen döviz çiftlerinden olan ve yatırımcıların en büyük ilgi odağı olan paritelerden GbpUsd paritelerini ve pariteleri etkileyen faktörleri birlikte inceleyelim.

GbpUsd Nedir?
 

Küresel finans piyasalarında en fazla işlem yapılan döviz çiftlerinden olan GbpUsd dünyanın önde gelen ekonomilerinden İngiltere’nin para birimi olan İngiliz sterlini (Gbp) ve dünyanın ekonomi devlerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin para birimi Amerikan doları (Usd) ifade eder.

Ülke piyasalarında ve global anlamda gerçekleşen birtakım gelişmeler GbpUsd paritesi neden düşer ve neden yükselir gibi soruların cevabıdır.

GbpUsd Paritesine Genel Bakış
 

GbpUsd paritesi, Sterlin’in baz döviz, Dolar’ın ise karşıt döviz olduğu ve majör olarak ifade edilen bir paritedir.

Son yirmi yıl içinde gerçekleşen finansal durumlar neticesinde oluşturulan GbpUsd analizleri paritede 2009 yılında 1.3503 seviyesi tarihi düşüş olduğunu göstermektedir. Benzer şekilde yapılan analizler 2007 yılındaki 2.1161 seviyeyi ise tarihi yükseliş olarak bize göstermektedir.

GbpUsd Paritesini Etkileyen Faktörler
 

Yatırımcıların en çok merak ettiği sorular arasında bulunan GbpUsd neden yükseliyor sorusunun yanıtını bulmak için pariteyi etkileyen faktörleri bilmek gerekir. Bu faktörler:

  • İngiltere (BOE) ve ABD Merkez Bankası (FED) açıklamaları
  • Tarım dışı istihdam
  • İşsizlik oranı
  • Perakende satışlar
  • FOMC toplantısı ve toplantı tutanakları olarak sıralanabilir.

Bunlar İngiltere ve ABD’den gelen önemi yüksek olan ve piyasaları etkileyen faktörlerdir.

Ülke ekonomisinde büyüme ve istihdam oranı, Sterlin neden yükseliyor sorusunu da yanıtlamaktadır.