EurUsd Paritesini Etkileyen Faktörler


Forex’te piyasaların en önemli yatırım pariteleri arasında bulunan Euro ve Usd paritelerini yorumlayarak pariteleri etkileyen faktörleri inceleyeceğiz. Yatırımcıların EurUsd neden düşüyor veya yükseliyor, pariteyi etkileyen faktörler nelerdir gibi sorularını kısaca açıklamaya çalışacağız.

EurUsd Paritesi Nedir?


EUR/USD paritesi, Avrupa ülkelerinde kullanılan Euro para biriminin Amerikan doları karşısındaki değerini ifade etmektedir.

Sayısal örnekle açıklayacak olursak  Eur 2, Usd 1 diyecek olursak; EurUsd paritesinin değeri de 2 olacaktır.

Euro kullanan ülkeler ve Amerika’nın ekonomisi ve piyasalar hakkında bilgi sahibi olmak olarak EurUsd neden yükseliyor gibi soruları yanıtlamayı sağlar.

Pariteyi Etkileyen Faktörler Nelerdir?
Yukarıda da bahsettiğimiz gibi politik ve ekonomik ilişkiler EurUsd paritesini etkileyen faktörleri anlamaya yardımcı olur.

ABD Doları da ABD Merkez Bankası açıklamaları ve kararları, banka politikalarında baz alınan büyüme, enflasyon göstergesi gibi durumlardan etkilenir. Pariteleri en çok etkileyen faktörler şöyle sıralanabilir:

  1.  Faiz oranları kararları
  2.   İşsizlik oranı
  3.   Merkez Bankası başkanlarının konuşmaları
  4.   FOMC toplantısı ve toplantı tutanakları
  5.   Enflasyon verileri
  6.  Konut satışları
  7.  Büyüme oranları
  8.   Tarım dışı istihdam verisi

Açıklanan verilerin beklentiler kapsamında mı, beklentilerin altında mı yoksa beklentilerin üstünde mi olduğuna dikkat edilmelidir.

EurUsd Analizi


Bahsettiğimiz EurUsd analizi yapılırken parite hakkında bilinmesi gereken iki ülke döviz çiftinin birbirine göre ters hareketidir. Dolar değer kazanırken EurUsd değeri düşer, aynı şekilde Dolar kaybederken EurUsd değeri artar.

Diğer bir ifadeyle de Euro değer kazanırken EurUsddeğeri artar, değer kaybederken de düşer.