Dolar rekor yenilemeye devam ediyor. Bugün sabah saatlerinde 4 lira seviyesinin altında fiyatlanan dolar tl kuru, Cumhurbaşkanı'nın ekonomi yönetiminden memnun olmadığı ve kendisi yurtdışı ziyaretinde iken Merkez Bankasının faiz arttırımı yapmış olmasından duymuş olduğu rahatsızlığı belirttiği haberinin düşmesi sonrası dolar tarafında bir anda hareketlilik yeniden başlayarak 4 lira seviyesi üzerinde fiyatlar oluşmaya başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından dile getirilen faiz indirimi konusu gündemde iken acaba dolar yükselirken Merkez Bankası faiz arttırım hamlesi yapıp dolar alanların elini yakabilir mi sorularına da cevap verilmiş gibi oldu. Öyle ki Cumhurbaşkanı Erdoğan faizlerin arttırılmasını istemiyor ve faizlerin düşürülmesinden yana olduğunu söylüyor. Bu durumdan destek alan dolar bugün 4,043 lira seviyesine kadar yükselerek yeni bir rekor kırmış oldu.

dolar tl paritesi grafiği

Dolar kuru yükseliş momentumunu henüz yitirmiş görünmüyor ve olası geri çekilmelerde daha önce psikolojik olarak direnç noktası olarak görülen 4 lira seviyesi şimdi ise destek konumuna gelmeye başlamış durumda. 4,013 seviyesi üzerinde gelebilecek günlük kapanışlar dolar tl de yeni rekorlara zemin hazırlayabilir. Aşağı gelişlerde ise 4,013 -4 lira ve 3,992 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir. Zaman zaman geri çekilmeler yaşanabilecek olsa dahi yukarı yönlü seyrin devamını öngördüğümüz dolar tl paritesinde 4,052 seviyesine doğru yükselişlerin sürebileceğini tahmin ediyoruz. Bu seviye üzerine dolar tl'nin yerleşmesi halinde ise fiyatlamaları yeniden gözden geçirmek gerekebilir.

Sosyal medyada dolanan Mehmet Şimşek istifa edecek haberi İbrahim Kalın tarafından doğrulanmadı. İbrahim Kalın ayrıca gündemdeki konulara ilişkinde açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanımızın faizler konusunda görüşü nettir diyen İbrahim Kalın ayrıca Suriye'de ki durum konusunda yaşananlara da değinerek, tüm teröristler temizlenene dek operasyonların süreceğini belirtti. 

Ayrıca diğer partiler tarafından erken seçim dillendirilmeye başlamışken Ak Parti'den gelen haberler ise erken seçimlerin gündemde olmadığı ve seçimlere zamanında gidileceği yönünde. Belirsizliklerin sürdüğü piyasalarda doların ne olacağı, yükseliş hareketinin devam edip etmeyeceği de merak konusu olmuş durumda.