AudUsd Paritesini Etkileyen Faktörler
 

Yatırımcıların ilgi odağı olan ve majör döviz çiftlerinden olan AudUsd paritesini ve pariteyi etkileyen faktörleri, yükseliş ve düşüş nedenlerini, AudUsd analizleri hakkındaki verileri inceleyeceğimiz bu yazımızda yatırımcıları ve yatırımcı adaylarını aydınlatacağız.

Piyasalardaki AudUsd korelasyonları ve ülkelerin ekonomik durumlarını bilmek bizlere pariteler hakkında genel bir fikir sahibi olmayı sağlayacaktır.

AudUsd Nedir?
 

Finansal piyasada en çok işlem gören döviz çiftlerinden olan AudUsd dünyanın lider ekonomisine sahip ülkeleri arasında yer alan Avustralya’nın para birimi Avustralya doları ve ekonomisi ile dünyanın önde gelen ülkelerinden olan Amerika Birleşik Devletleri’nin para birimi olan Amerikan dolarını ifade etmektedir. Yani AudUsd denince Avustralya doları ve Amerikan dolarının birbiri karşısında değer kazanıp kaybetmesinden bahsetmiş oluruz.

İki ülkenin finansal durumu, politik gelişmeleri ve uluslar arası durumlar AudUsd paritesi neden düşüyor ve veya AudUsd neden yükseliyor gibi soruları yanıtlamak için gerekli olan verileri bize sağlamaktadır.

AudUsd Paritesine Genel Bakış
 

AudUsd paritesi, Avustralya dolarının baz döviz, Amerikan dolarının ise karşıt döviz olduğu paritedir.

Yapılan AudUsd analizleri paritenin geçtiğimiz yıllardaki düşüş ve yükselişini bize istatistiksel olarak vermektedir.

AudUsd Paritesini Etkileyen Faktörler
 

En çok sorulan sorulardan AudUsd neden yükseliyor sorusunu cevaplamak için bilmemiz gereken pariteyi etkileyen faktörlerdir. Bu faktörler:

  •   Merkez bankalarının açıklamaları
  •   İşsizlik oranı
  •   Perakende satışlar
  •   Tarım dışı istihdam
  •   FOMC toplantısı ve toplantı tutanakları    olarak sıralanabilir.